A kuku, peekaboo, titt ut – pierwsza zabawa w chowanego

Jedna z najpopularniejszych zabaw, która bawi nie tylko maluszki ale również przedszkolaki na całym świecie. Nie wiem dlaczego, ale mojego przedszkolaka bawi akurat szwedzkie a kuku, czyli titt ut. To dokładnie ta sama zabawa w a kuku co po polsku, ale towarzyszą jej słowa titt ut. Najwyraźniej te właśnie słowa są zabawniejsze dla moich maluchów. Zabawa polega na chowaniu się i chwilę potem na pokazywaniu się dziecku. Wariantów jej może być kilka:

  • Zasłaniamy maluszkowi buźkę pieluszką pytając gdzie jest, a potem zsuwamy pieluszkę i mówimy a kuku.
  • Zasłaniamy swoją własną twarz rękoma pytając malucha gdzie jest mama i odsłaniamy po chwili buzię mówiąc z uśmiechem  a kuku tu jest mama. 
  • Chowamy się za czymś np. za drzwiami pytając gdzie jest mama i wyskakujemy mówiąc a kuku.
  • Możemy również bawić się pluszakami czy lalkami w a kuku. I tak chowamy misia pod poduszkę i niespodziewanie wyłaniamy go po chwili mówiąc a kuku.
  • Jest również bardziej rozbudowana zabawa w a kuku w wersji śpiewanej. Moja dwuletnia córka uwielbiała tą piosenkę, a nawet jako trzylatka czasem ją jeszcze śpiewa. Więc jak brzmi ta piosenka? Właśnie tak: zasłaniamy buzię i zaczynamy śpiewać “Gdzie jest mama kuku” i odsłaniamy buzię, zasłaniamy buzię ponownie i znowu śpiewamy “gdzie jest mama kuku” i znowu odsłaniamy buzię, zasłaniamy ponownie twarz i śpiewamy pora pokazać się nam tadam” i odsłaniamy buzię wyciągając ręce wysoko do góry jak przy wyskoku. Potem zachęcamy nasze maluchy do powtórzenia sekwencji. Zabawa pierwsza klasa np. jak dziecko znudzone jest długą jazdą samochodem czy podróżą w samolocie.

Oczywiście można dodać do niej efekty dotykowe w postaci połaskotania jak wypowiadamy a kuku i nasz maluch czy przedszkolak zaśmiewają się do rozpuku. Dodatkowo uczą się, że jak coś na chwilę znika z pola widzenia to nie oznacza to, iż zniknęło na zawsze. Zabawa jest więc edukacyjna i pomaga przygotować się dziecku na lepsze radzenie sobie z lękiem separacyjnym, który pojawia się koło 7/8 miesiąca życia.

Dodaj komentarz