Dzień dziecka – święto każdego z nas

Dziecko. Każdy z nas ma pewnie jakieś skojarzenie z tym słowem. Mi osobiście kojarzy się z beztroską, zabawą, zmiennością emocji w ciągu sekundy, mnogością pytań, które pozwalają odnajdywać się w świecie oraz z odkrywaniem. Dla dziecka bowiem początkowo wszystko jest nowe. Dziecko kojarzy się więc ze świeżością i tym wszystkim co świeżość ze sobą niesie, a mianowicie radością i przyjemnością. Niedawno mamy obchodziły swoje święto, a dzisiaj 1 czerwca wszystkie dzieci świętują fakt bycia dziećmi.

Dzień dziecka. Już sama nazwa budzi pozytywne skojarzenia i pozwala przypomnieć sobie, że mamy  powód do świętowania. Tym powodem jest osoba dziecka. Dzień dziecka nie musi wcale być dniem pełnym prezentów, ale dniem w którym nasz maluch może doświadczyć czegoś co sprawi mu ogromną radość i nie będzie to czymś znanym z codzienności. Nie mówię to o czymś mega kosmicznym, jak skoki ze spadochronu czy obrzucanie się błotem, ale coś co pozwoli nam spędzić czas z dzieckiem tak byśmy oboje mieli poczucie zadowolenia i świetnej zabawy. Nie dotyczy to tylko maluchów, ale również starszaków. Chociaż z nimi może być trudniej. Pomysłów może być całe mnóstwo od skakania w kałużach, przez malowanie farbami swoich buzi lub przebieranie się w różne śmieszne ciuchy, po zjedzenie góry lodów truskawkowych.

Włoskie lody

Moja córka uwielbia skakać po kałużach, a największą radość sprawia jej skakanie w nich nie w kaloszach i odpowiednich spodniach do tego lecz w zwykłych butach i spodniach. Na szczęście mamy takie miejsce gdzie kałuże są długo po tym jak przestaje padać deszcz więc mimo braku deszczu dzisiaj moja trzylatka poskacze sobie w nich w zwykłych butach i spodniach. Jestem więcej niż pewna, że jej radość sięgnie zenitu.

Jakiś czas temu natknęłam się na bardzo trafny cytat, nie wiem niestety czyjego autorstwa : “gdyby nie było dzieci, nie byłoby dorosłych”. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i nadal nim jest dla swoich rodziców. Jako dorosłe dziecko swoich rodziców cieszy mnie niezmiernie pamięć mojej mamy i taty o tym dniu oraz zwykłe życzenia. Tak naprawdę dzień dziecka to święto każdego z nas, ponieważ każdy z nas jest dzieckiem swoich rodziców. Oczywiście z biegiem lat nie jest to wydarzenie tak mocno celebrowane jak w dzieciństwie ale nie oznacza to, że nie jest to nasze święto. Zachęcam więc do świętowania razem z naszymi dziećmi i próby przypomnienia sobie w trakcie spędzania czasu z nimi jak to było kiedy sami byliśmy dziećmi.

 

Dodaj komentarz