” Juliowy …..” – własne, krótkie książeczki

Chora mama i chore dzieci zaowocowały tygodniem siedzenia w domu i wymyślaniem nowych zabaw. W taki oto sposób, kiedy mój syn spał, razem z Julką wymyśliłyśmy wycinanki, wyklejanki, rysowanki w jednym. Ostatnio przypomniałam sobie pewne zajęcia z terapii behawioralnej dzieci z autyzmem i zaowocowały one fajna formą aktywności z moim przedszkolakiem. Pomysł trochę zmodyfikowałyśmy, ale baza wyjściowa została zachowana. Mianowicie ja i moja Jula piszemy razem książeczki o Juliowym świecie. Nasza pierwsza to: “JULIOWY DZIEŃ”.

Nasza książeczka

Mamy w planach jeszcze kilka innych z serii: “Ulubione zabawy Julii”, “Ulubione zabawki Juli”, “Rodzina Juliowa”, “Przygodny w przedszkolu”, “Przygody na wakacjach”, “Przygody na placu zabaw” itp. Każdy z nas, jeżeli ma czas i ochotę może ze swoim przedszkolakiem takie krótkie bajki/historyjki tworzyć. Wystarczy mieć oprócz chęci i czasu:

– kilka kartek różnokolorowego papieru,

– sznurek lub wstążeczkę,

– kilka zdjęć naszego malucha,

– kredki/flamastry lub dla tych, którzy uważają się za mało zdolnych rysunkowo, kilka gazet z tematyką dom lub dziecko, gdzie można pewne elementy powycinać i powklejać do książeczki,

– klej, nożyczki.

Potrzebne pomoce

Kartki formatu A4 najlepiej przeciąć na pół i stworzyć kilka stron. Max 10. Przedziurkować, związać sznurkiem i tworzyć historyjki, których głównym bohaterem jest nasz przedszkolak. I tak ja z Julą na każdej stronie wklejamy jakieś zdjęcie Julki i resztę domalowujemy. Np. jedną z codziennych czynności Julki jest mycie zębów. Znalazłyśmy  więc zdjęcie Julki, przykleiłyśmy je i dorysowałyśmy umywalkę, którą Jula pokolorowała oraz wycięłyśmy z papieru szczoteczkę do zębów, oczywiście czerwoną, bo to najulubieńszy kolor córki. Julka ją przykleiła, a na koniec mama dopisała jakiś tekst. Potem powstawały kolejne strony, oczywiście nie wszystkie jednego dnia, ale 2-3 strony to całkiem przyjemna zabawa na dobre 20-30 minut. Zabawa przednia, jeżeli wasze dzieci lubią rysowanki i wyklejanki. Pozwalają dziecku na kreatywność i poczuć się jak bohater bajki. No i wspólnie przypominamy sobie o ważnych aspektach codziennego funkcjonowania, ważnych osobach, ważnych wydarzeniach czy przeżyciach, tak jak chociażby codzienne mycie zębów, jedzenie posiłków, ubieranie się, kąpiel, spotkania z dziadkami, wyjazdy wakacyjne pełne przygód itp. Takowa książeczka zawierająca pewne powtarzalne rutyny z dnia dziecka pozwala mu często lepiej z pewnych się wywiązywać.

Juliowe mycie zębów

Dodaj komentarz