Szacunek- dla małych i dużych…

“Kiedy będziemy szanować nasze dzieci i wspólnie z nimi szukać rozwiązania, również one nauczą się szacunku do innych ludzi i ich granic”

Jasper Juul

Bardzo często słyszymy w codziennej, otaczającej nas rzeczywistości, że dzieci i młodzież pozbawione są szacunku dla wartości i innych ludzi. Z pewnością kolejne pokolenia się zmieniają, ale pewne wartości takie jak np. szacunek powinny być ponadczasowe. Szacunek jest bowiem bardzo ważną częścią składową wartościowych i dobrze prosperujących relacji. Bez niego ciężko o ty by w relacji czuć się kimś wartościowym. To czy kogoś szanujemy w głównej mierze zależy od tego czy nas szanowano i właśnie w ten sposób pokazano nam czym jest szacunek.

Wszyscy wiemy, że słowa mają magiczną moc i czasem trudno o nich zapomnieć. Słowa nie są jednak najważniejsze i w parze z nimi powinny zawsze iść adekwatne zachowania, które je argumentują i obrazują ich znaczenie. Podobnie jest z szacunkiem. Wielu rodzicom, a teraz do tego grona zaliczam się również i ja, wydaje się, że wiemy lepiej i, że dzieci mają przyjmować, jak posłuszne trusie, to co im mówimy. Oczywiście część z tych rzeczy powinny respektować, ale mają również prawo do własnego zdania i to od nas zależy czy przekonamy je do swoich racji. Czasem potrzeba na to czasu i cierpliwości, której jak wiadomo nam  często brakuje, ale czasem okazuje się, że to co mówią nasze dzieci jest zupełnie do zaakceptowania. Jak najbardziej rola nauczyciela – rodzica jest ważna, ale nie zapominajmy, że nasze dzieci to mali obserwatorzy, a jeżeli obserwujemy to zwracamy głównie uwagę na zachowania. Tak więc jeżeli słyszą jedno, a widzą drugie to coś im się nie zgadza i z reguły wybierają opcje, która nam rodzicom nie odpowiada:) Poza tym nasze dzieci są też niezależnymi istotami i nie ma w tym nic nienaturalnego, że walczą o swoją odrębność nie zgadzając się z nami:)

Wielokrotnie słyszeliśmy i sami powtarzamy naszym dzieciom sentencje z serii: ustąp miejsca starszym, słuchaj dorosłych, bo oni sporo przeżyli i wiedzą co dobre, nie niszcz, nie bij itp. Owe sentencje oscylują w obrębie szacunku, bowiem ustąpienie miejsca starszej osobie, nie niszczenie zabawek czy nie bicie jest oznaką szacunku. Czym tak naprawdę jest szacunek? To przede wszystkim akceptacja innej osoby, aktywne słuchanie tego co mówi, konstruktywna krytyka, która wyjaśnia dlaczego z czymś się nie zgadzamy, a nie ocena w postaci ubliżających epitetów, to przyznanie racji kiedy druga strona ma racje. Bardzo często okazuje się, że nasze maluchy też mają racje i warto posłuchać co mają nam do powiedzenia, bo może oszczędzić to zbędnych napięć i jednocześnie być dobrą lekcją szacunku. Oczywiście zajmie to naszym dzieciom trochę czasu zanim zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi, ale wszystko co nowe nie jest łatwe do akceptacji i zajmuje to trochę czasu.

Nie można bowiem wymagać od kogoś czegoś, czego sami nie dajemy, czego sami nie robimy. Ile razy przyznajemy rację naszym maluchom? Myślę, że każdy z nas powinien czasem zadać sobie takowe pytanie i zastanowić się jak by się czuł kiedy wszystko co mówi byłoby bojkotowane czymś innym. Są bowiem sytuacje w których przyznanie racji, już maluchowi, jest jak najbardziej na miejscu.

Jak okazywać więc małemu człowiekowi szacunek:

– nie bojkotować każdego jego wyboru np. jak chce założyć legginsy w paski i bluzkę w groszki to nie kierujmy się poczuciem smaku i pozwólmy dokonać własnego wyboru;

– pozwolić podejmować drobne własne decyzje, bo właśnie w ten sposób pokazujemy, że szanujemy decyzje naszego małego człowieka i jego zdanie jest dla nas ważne. Absolutnie nie oznacza to, że nie mamy nic do powiedzenia, ale dajemy przestrzeń na własne decyzje;

– wciągać malucha w obowiązki i codzienne działania dorosłych np. wyjmowanie naczyń ze zmywarki, przygotowywanie ciasta, smarowanie kanapek masłem i układanie na nich własnych kompozycji. Owe czynności pokazują, że traktujemy naszego malucha poważnie, a jak wiadomo każdy maluch lubi być traktowany jak dorosły:) zupełnie nie wiadomo dlaczego, z perspektywy dorosłego;

– jeżeli coś narzucamy i napotyka to na opór to wyjaśnijmy dlaczego nasza decyzja jest taka i nie inna i jakie są jej powody oraz konsekwencje.

To podstawowe zachowania z naszej strony, które wcale nie są takie trudne, a które okazują szacunek i uczą okazywania szacunku. Czym zaowocuje szacunek w stosunku do naszych dzieci? Zaowocuje poczuciem wpływu naszych dzieci na wiele rzeczy, a to z kolei pozwoli nauczyć się podejmowania własnych decyzji, które są tak istotne w dorosłym życiu przy jednoczesnym szanowaniu innych. Oczywiście nie od razu bowiem nauka wszystkiego i zrozumienie jak pewne rzeczy działają zajmuje sporo czasu:)

 

Dodaj komentarz